Altı Çizili Satırlar/12.Sayı

Panik Dergi’nin kitap kurdu okuyucuları için yepyeni bir sayfa hazırladık.

Her ay farklı yazarların kıymetli eserlerinden alıntıların yer alacağı “Altı Çizili Satırlar” sayfamızda bu ay  Sosyolog , Filozof Zygmunt Bauman’ın  Yaşam Sanatı kitabı ve yine Sosyolog olan Gustave Le Bon’un Kitleler Psikolojisi kitaplarına yer verdik.  Altı çizili satırlarda buluşmak dileğiyle.

İyi okumalar dileriz.

Yaşam Sanatı

“Sunulan her şey, onu sunanın öyle ya da böyle bir özveride bulunmasını gerektirir ve mutluluğu arttıran kısım da, bu özverinin bilincinde olunmasıdır.”

“İnsanın kişiliğine en çok zarar veren şey bir gösteri izleyerek zaman geçirmektir. Çünkü o anlarda, eğlence aracılığıyla ahlaksızlık büyük bir kolaylıkla gelip içimize yerleşir.”

“Eldeki bir şeyin nicelik olarak artışı hiçbir şekilde başka nitelikteki ve değerdeki şeyin yokluğunu tam anlamıyla telafi etmez.”

“Yalıtılmış bir varlık değilsin

Unutma ki kozmosun biricik, yeri doldurulamaz bir parçasısın,

Sen insanlık bulmacasının köklü bir parçasısın”

Kitleler Psikolojisi

“Mücerret nazariyelerden sadır olan kaideler onları idareye kifayet etmez”

“Bir ırkın bütün fertleri birbirlerine benzerler. Bunun nedeni ırkın ruhunu oluşturan bilinçaltı unsurlarıdır. Bir ırkın fertlerini birbirinden ayıran şey, terbiyenin ve az rastlanır genetik özelliklerin eseri olan bilinçli amillerdir.”

“Kolektif şuur içerisinde fertlerin akli kabiliyetleri silikleşir.”

“Eğer kitleler akıl ve muhakeme ile hareket etseydiler ve yalnız kendi menfaatlerini düşünseydiler, yeryüzünde hiçbir medeniyet gelişemez ve insanlığın tarihi olamazdı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz