Ben Efsaneyim – I Am Legend | Panik 3.Sayı

“Robert Neville, korkunç bir virüsün her yere yayılmasına engel olamamış bir bilim adamıdır. New York’ta hayatta kalabilenlerdendir. Daha doğrusu o, tüm üstün deneyim ve bilgilerine rağmen bu virüsün önünü kesememiş ancak kendi bedeni söz konusu virüse bağışıklık kazanmıştır.” 

        Will Smith’in başrolünde oynadığı ve dünyanın sonunun gelindiği, aksiyonu yüksek ve durmak bilmeyen gerilimli temposuyla övgüyü hak eden bir film.  150 milyon dolar gibi yüksek bir bütçe ile çekilen film, gerek görsel efekt ve kurgusu ile baş döndürücü bir yapıma dönüyor.  

        Film aslında bir kitap uyarlamasından yola çıkıyor, Richard Matheson’ un 1972 senesinde yazdığı kitabı baz alan film, yönetmen Francis Lawrence elinde muhteşem bir gerilim-aksiyon filmine dönüşüyor.   

        Film birçok yönüyle etkileyici bir atmosfere sahip. Film boyunca tek başına oynayan ana karakter Robert Neville (Will Smith), amansız bir kanser sonucu dünya ırkının çoğunu kaybetmiş. Doktor olan, Neville geceleri zombilere benzeyen insanlarla mücadele ediyor. Bu mutasyona uğramış insanlar sabahları gün ışığına çıkamıyor ve akşam olduğunda bir nevi ava çıkıyor. Filmin birçok yerinde çok iyi işlenmiş gerilim metotları var, Özellikle Neville’nin köpeği ile olan sahnesi birçok sinema eleştirmeni tarafından tam not aldı. 10 dakika boyunca kurgusal açıdan iyi iş çıkartan yönetmen, 150 milyon dolar bütçesi olmasına rağmen, basit bir kurgu ile filmi kotarmış.  

       Filmin birçok yerinde Bob Marley göndermeleri var. Neville karakteri eskiye duyduğu özlemi efsane şarkıcı Bob Marley ile gideriyor.  Evine geliyor ve o efsane şarkı Stir it up çalıyor.  

       Klasik Amerikan- Hollywood filmlerinde gördüğümüz ve aşina olduğumuz dünyanın sonu filmlerinden ayrılan bu yapım, Will Smith’in muhteşem oyunculuğu ile taçlandırılıyor.  Basit bir kurtarıcıdan ziyade realize olmuş bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.  Bir Süpermen den ziyade daha insancıl boyuttan bakıyor karakterimiz.   

       Kitap uyarlamaları her zaman bir ters handikap barındırır kendi içinde, ama Yönetmen ve Senarist bu işin üstesinden çok iyi bir şekilde gelmiş.  150 milyon dolara çekilen film, dünya genelinde 585 milyon dolar hasılat elde etti.  

Yapım yılı  : 2007  

Yönetmen : Francis Lawrence 

Hasılat       : 585 milyon dolar.  

En iyi dünyanın sonu filmleri 10 tane 

1: Son Umut (Children of Men)  

2: Matrix 

3: Kar Küreyici (Snowpiercer) 

4: Oblivion 

5: Tanrının Kitabı (The Book of Eli) 

6: Ateş Krallığı (Reing of Fire) 

7: 28 Gün Sonra   

8: Su Dünyası  

9: Yol (The Road) 

10: The Rover- Takip  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz