Şahsiyet | Panik 5.Sayı

Şahsiyetimiz kişiliğimizdir. Kimsin sen? Nesin? Şahsiyetin varlığındır senin. Yaşadığını, hayata katılabildiğini, gerçekliğini ifade eder şahsiyetin. “Bir insanın şahsiyeti elinden alındı mı, artık onun güdümlü bir hayvandan farkı kalmamıştır.” Bu insana ne görev versen yapar hangi düdüğü versen öttürür, neyi sev neye güven desen uyar.

İnsanın şahsiyeti genleriyle gelen özelliklerle ve de yaşamı boyunca çeşitli faktörlerden etkilenmesiyle oluşur. İnsan, tertemiz, günahsız ve en ahlaklı fıtrat üzerine doğar. Bu belki dinlere göre değişim gösterir ama din algısı dışında düşünsek dahi mantıklı ve adil olan budur.  Yaratan adil olmalıdır zira. İnsan temiz bir şahsiyet üzere doğar da onu ne değiştirir, ne bu fıtrat üzerine devam ettirir? Çevresel faktörler değil mi? Ailesi ilkin, sonra okulu, öğretmenleri, vatanı, toplumun örf adetleri belki.. Ve tabi dini de. Aileden gelen ve sonrasında “ben” olarak kabul edilene, araştırılana, işlenilene dek taklit edilen.  Her ne kadar özgürüz desek de hayatımızın her noktasında başkalarının izleri, dokunuşları, onaylamaları, iteklemeleri söz konusu. “Ben” olana kadar değil de “Ben kimim”i bilene kadar özgür addedilemeyiz.  Henüz ben kimim sorusunu bile sormaya cesaret edemeyen bizler için yol uzun görünüyor.  Soruyu sorunca da bitmeyecek olay yalnız. Cevabı bulmak daha bir meşakkatli.

Özgürlüğümüz varlığımızı keşfedip kabullenince, şahsiyetimiz de istemediğimiz noktaları törpüleyince başlıyor.  O zaman özgür, kendi şahsiyetine  sahip insanlar olup, var oluyoruz. Biz var oluyoruz. Ben var oluyorum. Ortak ahlak anlayışının yanında, vicdanın, toplumsal ve bence daha da önemlisi dinsel değerlerin de şahsiyetimizi “müstakim” şekilde oluşturabilmemiz de büyük katkısı vardır. Yaşayan ölüler, şahsiyeti olmayanlardır. 

-Ama er geç bende unutacağım dimi? 

-Düşünmeyin şimdi bunu. 

-Bütün hatıralarım, yaşadıklarım silinip gidecek. Ben ne olacağım? Yani telefon numaraları bir şey değil de benim şahsiyetim ne olacak? O da silinip gitmeyecek mi? Nasıl bir adam olduğumu unutacağım. Yaşıyorsun ama yoksun. İnsan nasıl dayanır buna? 

/Şahsiyet,1.Bölüm 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz